Kogo można uposażyć w ubezpieczeniu na życie?

Chcesz kupić polisę na życie, ale zagadnienie uposażenia jest dla Ciebie skomplikowane i niejasne? Wyjaśnimy Tobie w prosty sposób podstawowe zagadnienia, które powinieneś znać. Dowiedz się kogo można uposażyć oraz czy możliwe jest uposażenie więcej niż jednej osoby. Sprawdź i ubezpiecz się mądrze!

Uposażony – kto to jest?

Zgodnie z prawną definicją jest to osoba imiennie oznaczona przez ubezpieczającego w umowie ubezpieczenia jako uprawniona do otrzymania świadczenia na wypadek zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego. Mówiąc prościej – uposażony to osoba, która w przypadku np. naszej śmierci otrzyma pieniądze z ubezpieczenia. W razie potrzeby osoby uposażone możemy zmienić nawet w trakcie trwania polisy.

Uposażeni to osoby, które wskazuje się w polisie na życie, w której jednym z głównych zadań jest ochrona na wypadek śmierci ubezpieczonego. Jednak taki rodzaj ubezpieczenia nie tylko musi na tym polegać. Na rynku istnieją produkty kierowane indywidualnie, a także grupowo oraz różnią się od siebie czasem trwania umowy. Specjalnym rodzajem polisy na życie jest taka, którą proponuje się seniorom. Najczęściej mają wariant dożywotni.

Kim jest uposażony główny?

Ubezpieczony, podczas zawierania polisy na życie, wskazuje uposażonego głównego, czyli osoby, które będą uprawnione do otrzymania świadczenia w razie śmierci ubezpieczonego.

Kim jest uposażony zastępczy?

Kupując ubezpieczenie na życie, warto wskazać również uposażonych zastępczych, którzy otrzymają świadczenie w razie śmierci ubezpieczonego, ale tylko w przypadku, gdy uposażeni główni:

– zmarli przed śmiercią ubezpieczonego lub równocześnie z nim

-umyślnie przyczynili się do pozbawienia życia ubezpieczonego i w związku z tym zostali pozbawieni prawa do świadczenia;

-nie zostali wskazani podczas zawierania polisy

 Kogo można uposażyć?

 

Kupując polisę na życie, musimy zdecydować kogo chcemy uposażyć. Najczęściej uposażamy najbliższą rodzinę, na przykład dzieci, rodziców lub współmałżonka. Jednak uposażyć możemy praktycznie każdego – nie musi być to nawet osoba fizyczna, może to być na przykład organizacja czy fundacja charytatywna.

Osoba uposażona może być jednocześnie:

-mężem lub żoną,
-dzieckiem,
-wnukiem,
-rodzicem,
-bratem lub siostrą,
-bratankiem lub siostrzenicą,
-zięciem lub synową itd.

 

Uposażony w ubezpieczeniu nie musi być związany z rodziną, dlatego to dobre rozwiązanie dla osób samotnych albo tych, którzy nie mają swoich dzieci. Wtedy można wskazać partnera, opiekunkę czy sąsiadkę. Często też uposażonym są dzieci swojego rodzeństwa.
Co ważne, osoba uposażona nie musi być pełnoletnia, co daje jeszcze większe pole manewru dla ubezpieczonych. W polisie powinny widnieć jego dane osobowe, datę urodzenia oraz PESEL. Dzięki temu można zidentyfikować uposażonego po śmierci ubezpieczonego. Jeśli jest to firma, zazwyczaj podaje się jej pełną nazwę, numer REGON, NIP lub KRS oraz adres siedziby.

 

 Źródło: https://cuk.pl/porady/kogo-mozna-uposazyc